Laktator ręczny czy elektryczny?
Laktator ręczny czy elektryczny?

Laktator jest urządzeniem stworzonym dla młodych mam. Rozwiązuje wiele problemów związanych z karmieniem piersią, ale jest też pomocny w różnych sytuacjach życiowych. Zakup laktatora nie zawsze wydaje się zasadny, jednak biorąc uwagę jego wysoką praktyczność, prędzej czy później może stać się on jednym z podstawowych gadżetów młodej mamy. Który model jest wygodniejszy w użyciu?

Kiedy warto kupić laktator?

Urządzenie ma za zadanie ściągać pokarm mamy, przez co pozwala lepiej radzić sobie z wieloma trudnościami. Należą do nich przede wszystkim problemy z karmieniem, czyli mała ilość lub nawał pokarmu, a także wrażliwość brodawek. Laktator sprawdza się również w przypadku kłopotów ze ssaniem przez niemowlę lub w przypadku, gdy nie opróżnia do końca piersi. Inwestycja w urządzenie jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy mama wraca do pracy lub pozostawia niemowlę pod opieką innych osób. Ściągnięty pokarm może podać każdy, także o wybranej porze. Ta możliwość przydaje się również podczas podróży.

Laktator ręczny i elektryczny – który wybrać?

Oba rodzaje laktatorów mają swoje plusy i minusy. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór określonego modelu, trzeba wziąć pod uwagę ich najważniejsze cechy, dopasowując je do wygody mamy karmiącej. Warto pamiętać również, że każda kobieta jest inna – dla jednej wersja ręczna będzie wygodna i mniej bolesna, dla innej laktator elektryczny jest znacznie efektywniejszy lub na odwrót. Wbrew pozorom oba typy urządzenia mogą wywołać lekki ból, co zależy od indywidualnej wrażliwości piersi.

  • Laktator ręczny jest prostym modelem o względnie niskiej cenie. Ma kompaktowy rozmiar, a możliwość działania bez dodatkowego źródła zasilania sprawia, że można go używać w dowolnym miejscu w domu i poza nim. Prostota mechanizmu zapewnia odpowiednią lekkość i poręczność. Do zalet laktatora ręcznego można zaliczyć również cichą pracę oraz lepszą kontrolę nad szybkością ściągania pokarmu. Słabością w tym typie urządzenia jest mocna eksploatacja rąk. Na niekorzyść laktatora ręcznego przemawia również długi czas pracy – ściąganie pokarmu jest dość powolne.
  • Laktator elektryczny umożliwia ściąganie pokarmu w znacznie krótszym czasie, bez potrzeby użycia rąk, co pomaga młodej mamie dodatkowo odpocząć. W przypadku wybranych typów istnieje możliwość regulacji siły ściągania pokarmu, a także podpięcia do urządzenia obu piersi. Słabością laktatora elektrycznego jest przede wszystkim jego wysoka cena. Urządzenie podczas użytkowania jest dość głośne, a jeśli nie działa w opcji z bateriami, jego użycie poza domem jest mocno ograniczone.