Jak wybrać fotelik dla starszego dziecka?
Jak wybrać fotelik dla starszego dziecka?

Niezależnie od wyboru fotelika trzeba pamiętać o tym, aby nie wozić dziecka w kurtce – grozi to zsunięciem pasów podczas wypadku, tym samym nie zapewniając pełnego bezpieczeństwa. Ważne jest również indywidualne podejście do różnych modeli. Przed zakupem powinno się sprawić, czy dziecku w foteliku jest wygodne oraz czy pasuje on do modelu samochodu.

Foteliki dziecięce od 9 kg

Wybierając pierwszy fotelik dla dziecka, można wybrać wersję od 0 do 13, 18 i 25 kg. Jest to model, który można modyfikować względem zmieniającego się dziecka. Taki fotelik ma posłużyć przez dłuższy czas. Jednak jest też wielu zwolenników teorii, że to zbyt duży zakres wiekowy i wagowy. Lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku użycie modelu 0-13 kg, a następnie wersji od 9 do 18 lub 25 kg. Warto wziąć pod uwagę, że duży rozstaw wagowy może nie być korzystny – każdy fotelik ma swoją datę ważności, dlatego będzie spełniał swoją funkcję tylko przez określony czas.

Fotelik samochodowy dla kilkulatka

Po osiągnięciu przez dziecko 4 lat lub wzrostu powyżej 100 cm, kolejnym wyborem jest fotelik w przedziale 15-36 kg. Są to modele przystosowane do sylwetki kilkulatka, posiadają też rozbudowaną ochronę na wysokości zagłówka. Ich ważną funkcją jest jednak uzyskanie właściwego toru dla pasów, które są przecież zaprojektowane względem sylwetki osoby dorosłej. W związku z tym foteliki 15-36 kg są wyposażone w specjalne prowadnice. Siedzisko podnosi dziecko, a specjalne, boczne szczeliny umożliwiają przeprowadzenie pasa na odpowiedniej wysokości. Same prowadnice to jednak nie jedyna, ważna cecha, którą należy sprawdzić. Trzeba też upewnić się, czy model pasuje do dziecka – różne są typy fotelików, jak i sylwetki najmłodszych. Tylko dzięki prawidłowym dopasowaniu do kilkulatka oraz wsparciu dodatkowych prowadnic, można uzyskać bezpieczne dla dziecka ułożenie pasa, który powinien być osadzony nisko na miednicy. W innym przypadku, gdy przechodzi zbyt wysoko, może uciskać brzuch i narazić dziecko na urazy w tym obrębie.  

Foteliki i-Size w sklepie edzidzius.pl

Są to modele w lepszym standardzie, najbezpieczniejsze foteliki samochodowe, które znajdują się również w ofercie sklepu internetowego edzidzius.pl. Do montażu fotelików i-Size niezbędny jest system ISOFIX, dzięki któremu, w przeciwieństwie do mocowania pasami, łatwiej jest prawidłowo osadzić fotelik w siedzeniu. Ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Foteliki iSize dostępne są w wielu wersjach zależnych od wagi np. 0-13 kg, 0-18 kg, 15-36 kg, czy wysokości dzieci. W wersji do 4 lat lub do 100 cm modele są możliwe do montażu przodem, lub tyłem, co daje swobodę w dostosowaniu produktu do zmieniających się potrzeb.